Udostępnienie katalogu z użyciem NFS w CentOS/RHEL 6

NFS jest moim zdaniem najtańszą metodą udostępniania plików, posiadającą wiele zalet. Oprócz prostoty konfiguracji NFS dostarcza możliwość obsługi udostępnienia zasobu do kilku serwerów w trybie zapis/odczyt, dzięki czemu świetnie nadaje się do wykorzystania w klastrach active-active.Przedstawię podstawową możliwość NFS-a, czyli udostępnienie jednego, wybranego katalogu z serwera, do klienta.

Na obu maszynach należy zainstalować paczkę, która zawiera narzędzia do obsługi NFS. Od wersji 6 CentOS-a/Red Hat-a, wszystkie pliki umożliwiające wykorzystanie NFS-a zostały skumulowane w jedną, wygodną paczkę: nfs-utils

yum -y install nfs-utils

Załóżmy, że chcę udostępnić swój katalog /home/user/Pictures znajdujący się na komputerze o adresie IP 10.0.10.10 innej maszynie o adresie IP 10.0.10.9: . Utworzę konfigurację w pliku /etc/exportfs, której składnia to: Zasób Host(Opcje)

echo '/home/user/Pictures 10.0.10.10(ro,root_squash) >> /etc/exports

Po utworzeniu konfiguracji trzeba przeładować ustawienia NFS, a dokładniej wykonać nowy export i reexport dotychczasowych katalogów

exportfs -ra

Po tej operacji nasz serwer NFS już serwuje pliki, pozostaje nam zamontować na kliencie katalog

echo '10.0.10.9:/home/user/Pictures /mnt nfs4 noatime,timeo=14,intr,soft 0 0' >> /etc/fstab
mount -a

Po wykonaniu wszystkich kroków katalog powinien być zamontowany w trybie do odczytu na zdalnej maszynie. Aby udostępnić katalog z dostępem do zapisu, wystarczy zmienić ro na rw w /etc/exports.