Generacja 8 pojawiając się w 2012 roku moim zdaniem zrewolucjonizowała rynek serwerów pod względem użytkowym. Pojawiły się funkcjonalności wcześniej niedostępne, takie jak dostęp iLO do kontrolera dyskowego, co dało możliwość pełnego, bez agentów, monitoringu sprzętu. Same dyski potrafią sygnalizować, czy można je wyjąć, czy nie (uszkodzony drugi dysk, trwająca odbudowa, RAID0). We wszystkich serwerach posiadających kontroler, pojawiła się nowa wersja SmartArray, w serwerach RACK: p420/i w serwerach BLADE p230/i, a zamawiając cache, nie otrzymujemy już zwykłego RAMu, tylko bufor oparty w 100% na technologii flash o rozmiarze do 2 GiB, w którym nie ma już psującej/zużywającej się baterii (jak to miało miejsce w BBWC), ale jest kondensator (FBWC z super capacitor). Sam FBWC nie jest nowością, gdyż według dokumentów HP był dostępny od 2010 roku, czyli sięgał wersji 6 serwerów.
Podobno HP wydając wersję 8 zrealizowało około dwustu sugestii użytkowników wersji poprzednich. Czy to prawda? Nie wiem, ale czuję różnicę pracując z wersją 8, po prostu mam mniej pracy.
A teraz pojawiła się wersja 9., wizualnie nie spostrzegłem żadnej zmiany, więc zacząłem szukać w specyfikacjach nowych serwerów, kilka nowości znalazłem, a o to one:
- Pamięć operacyjna oparta na DDR4, 768 GiB w DL380/DL580(w Gen8 6TiB) i po 512GB dla DL360 oraz BL460
- Procesory Haswell-EP z 18 rdzeniami i 36 wątkami
- Zasilacze o sprawności sięgającej 94% (to musi być jakoś programowo realizowane)
- Obsługa USB 3.0
- Przyszła możliwość użycia dwóch kart MicroSD
- Nowy kontroler dyskowy dla serwerów kasetowych SmartArray P244br
- Dostępny BIOS oraz UEFI
- Skrócone obudowy serwerów DL
- Obsługa dwóch kart SD w trybie lustrzanym
A najważniejsze braki zmian:
- iLO nadal w wersji 4
- Obsługa SAS 12Gb
- Wygląd
- Dyski kompatybilne z Gen8